HUGO, VICTOR: Valda lyriska dikter. Öfversättning af Alfred Victorin. Stockholm; C. & E. Gernandts förlags aktiebolag, 1899. [20,5x14,5 cm]. Porträttplansch + (3, 1 blank), 196, (3, 1 blank) s. Förlagets dekorerade klotband med övre guldsnitt och mönstrade försättsblad. Ryggändar och pärmhörn lätt tilltryckta. Några svaga skrapmärken och färgavfall på ryggen och pärmarna. Litet skrapmärke på övre snittet. En liten stjärnformad stämpel på främre fribladet. Inlagan med något mörknade marginaler. Ett bra ex av en ovanlig bok. Bandet är signerat av Nils Kreuger.
SEK 450

HOLME, CHARLES (ED.) Art in Photography. With Selected Examples of European and American Work. Special Number of "The Studio" 1905. London / Paris / New York; Offices of 'The Studio', 1905. [30x21 cm]. xvi (advertisements), (7, 1 blank), 16 + 7, (1) + 8 + 8 + 4 pp. + 112 plates of photos, of which 18 are photogravures and 1 in colour. Original printed wrappers, edges rough-trimmed. Spine slightly creased and the spine ends insignificantly chipped. Wrappers slightly creased in outer margins, as is the case with a few leaves. A fine, clean copy. The book is divided into a British, an American, a French, a German, and a Belgian section, with essays by Clive Holland, Charles H. Caffin, Horsley Hinton, and Enrico Thovez. Among the represented photographers are Alexander Keighley, Alvin L. Coburn, Robert Demachy, Karl Prokop, Gatti Casazza, and Léonard Misonne.
SEK 2 250

BERGMAN, HJALMAR: Clownen Jac. Roman. Stockholm; Bonniers, 1930. Originalupplaga. [19,5x13,5 cm]. 403, (1, 2 blanka) s. Stiligt grönt halvfranskt band (Håkan Wahlström) med 4 upphöjda bind, förgylld ryggdekoration, marmorerade pärmpapper och övre guldsnitt. Omslag samt ryggremsa medbundna. Svagt hörnvecl och några obetydliga fläckar på det medbundna främre omslaget. Ett fåtal sidor med en liten prick i yttermarginalen. Mycket fint ex. Bergmans sista stora roman och den mest centrala i sin ställning som andligt testamente.
SEK 1 200

GÖRANSSON, JOHAN (UTG.) De yfverborna atlingars, eller, sviogötars ok nordmänners, Edda, Det är, Stammodren för deras, uti hedendomen, både andliga ok verdsliga vishet: nu första gången på svensko öfversatt, med latinsk tolkning försed; jämte et företal om Eddans ålder ok innehåld, m. m., samt om de äldsta ok rätta, Skythar, Getar, Götar, Kämpar, Atlingar, Yfverborna, Karlar, ok alla dessas stamfader, Gomer: utgifven efter en urgammal, ok ganska fullkomlig Upsala Academie tilhörig, på Götisko, handskrefven permebok. / Hyperboreum Atlantiorum, seu, Suiogotorum et nordmannorum Edda [...]. Uppsala; trykt af Henric Hecht, [1746]. 4:o [21x18,5 cm]. (10), xxxvii, (3), 94 s. Senare blått halvklotband med svarta pärmpapper. Ryggändar, pärmhörn och pärmkanter nötta. Långa revor längs ytterfalsarna, men bandet håller väl samman. Litet hål i texten på s. i/ii. En genomgående svag fuktrand i övre marginalen invid ryggen, som berör texten på ett fåtal sidor. De flesta blad lätt lagerfläckade. Namnteckning på främre pärmens insida (Gomer Brunius). Göranssons textutgåva av Snorres Edda, med isländsk text följd av latinsk och svensk tolkning, innebär den första svenska utgåvan av verket men innehåller endast Snorres prolog samt Gylfaginning, den första delen av tre i den prosaiska eddan; den del som behandlar den fornnordiska gudaläran. Göranssons företal kallas av Lindroth (Svensk lärdomshistoria IV, s. 653) för ''en rudbecksk mönsterpredikan''. Lindroth skriver vidare om förordet att ''Snorre hade bara skrivit av uråldriga runböcker; redan århundraden innan Troja byggdes hade Edda, ristad på mässingstavlor, av drottning Disa förts till Grekland. Dess gudalära, fylld av mysterier, var den götiska nationens gåva till världen.''
SEK 4 500

SCOTT, SIR WALTER: The Poetical Works of Sir Walter Scott. Complete in one volume. With introductions and notes. Edinburgh; Robert Cadell, 1841. [23,5x16 cm]. Frontispiece + [viii] + 823, (1 blank) pp. + a folding plate of handwriting in facsimile. With an extra engraved title page. Contemporary green morocco with gilt ornaments on spine and boards, edges gilt. Very slightly worn at extremities. A few insignificant specks in margins of the engraved title, and on the title page. Contents are very fine. With an Eton premium mounted on front paste-down. The extra title is engraved by W. Miller, after a sketch by J. M. W. Turner. This edition of the collected poems by Scott was also published with 23 engraved plates of views after J. M. V. Turner. Presumably, the publisher had a remainder of the text sheets, and decided to publish these without the plates.
SEK 500

Basho, Matsuo: En färd i det inre av landet. Översättning från japanska, förord och noter: Vibeke Emond.
Lund; Ellerströms, 2004. [22,5x13 cm]. 102, (2) s. Förlagets pappband med tryckt omslag. Förlagsny. Innehåller japansk 1600-talspoesi i haikuform, skriven under en resa i trakterna kring Edo, dagens Tokyo.
SEK 140

Cellini, Benvenuto: Benvenuto Cellinis liv, skildrat av honom själv. Övers. från italienskan av Ernst Lundquist. Med en inledning av Ruben G:so Berg. I-II. Stockholm; Bonniers, 1915. (Bonniers klassikerbibliotek). [17,5x12 cm]. 240 & 173, (1 blank) s. Osignerat halvpergamentband med 5 upphöjda bind, marmorerade pärmpapper, försättsblad och snitt. Författar- samt titeletikett i grönt resp. orange skinn. Omslag ej medbundet. Några små prickar på ryggen. Fint ex. Exlibris (Claes Gullberg).
SEK 350

Göteborgs Roddklubb: Rodden såsom kroppsöfning. En handbok utarbetad af medlemmar af Göteborgs roddklubb.
Stockholm; Jos. Seligmann & c:is förlag, 1883. [15,5x11 cm]. Plansch + 47, (1) s. Med reklam för sportartiklar på försättsbladen samt pärmarnas insidor. Klammerhäftad. Vaxdukshäfte med tryckt omslag. Ett litet hål på ryggens svans efter en av klamrarnas spetsar. Endel svaga marginalfläckar men ett fint ex. I förordet anges att detta är den första boken på svenska om rodd. Med beskrivningar av bl. a. kapprodd och paddling i kanot. En illustration på s. 16 visar skillnaden mellan ''rigtigt grepp'' och ''dåligt grepp''. Boken avslutas med ''Lagar för kapprodd''.
SEK 600

Hjertén, Ivar: Vålnader på Palatinen, samt andra studier och skisser från det antika och moderna Italien.
Stockholm; Bonniers, 1926. 220 (1, 1 blank) s. + utvikbar karta över Palatinen. Med illustrationer i texten. Rött halvfranskt band med 5 upphöjda bind och rik ryggförgyllning (Grönvall, Malmö). Marmorerade pärmpapper, övre guldsnitt. Främre omslaget medbundet. Med konsul Wilhelm de Sharengrads exlibris. Mycket fint ex. Innehåll: Vålnader på Palatinen / Kyme, Sibyllan, ''Den fågellösa sjön'', och Nedgången till Underjorden / Där Virgilius´ vagga stod / Assisi / De gamla italienska lagunstäderna. Från Ravenna till Venedig / Adria / Aquileja / Det onda ögat / Motsägelser i en folksjäl.
SEK 450


 
 
Jonsson, Bengt. R. (Huvudred.): Sveriges medeltida ballader, utgivna av Svenskt Visarkiv. Band 1-5:2. Stockholm; Almqvist & Wiksell International, 1983-2001. [25,5x19,5 cm]. (6), 495, (1 blank) s. & (4, 2 blanka), 292 & (5, 1 blank), 492 & (5, 1 blank), 342 & (4, 2 blanka), 358 & (6), 372 & (4, 2 blanka), 375, (1 blank) s. Med en inledande färgplansch i varje volym. Förlagets röda linneband med tryckta skyddsomslag och stänkmålade snitt. Skyddsomslaget till tredje volymen med ett riss i bakre fliken. Fjärde volymen med lätt tilltryckt ryggfot. Sjunde volymen med ett obetydligt riss i skyddsomslaget vid övre bakre pärmhörn. Några delar med lätta skrynklor på skyddsomslaget. En fin, komplett uppsättning. A fine, complete set of the Swedish Medieval Ballads, published by the Centre for Swedish Folk Music and Jazz Research the years 1983-2001.
SEK 1 200

[Leonardo da Vinci] Brizio, Anna Maria, m. fl. (Red.): Leonardo, konstnären / Leonardo, Uppfinnaren / Leonardo, vetenskapsmannen. Stockholm; Coeckelberghs, [1981]. [21x15,5 cm]. 192 & 192 & 191, (1 blank) s. Rikt illustrerade i färg. 3 volymer i förlagets klotband med tryckta skyddsomslag. Omslagen lätt blekta över rygarna, i övrigt en mycket fin uppsättning. Innehåll "Konstnären": Brizio: Målaren / Maria Vittoria Brugnoli: Skulptören / André Chastel: Läraren. Innehåll "Uppfinnaren": Ludwig H. Heydenreich: Militärarkitekten / Bern Dibner: Maskiner och vapen / Ladislao Reti: Ingenjören. Innehåll "Vetenskapsmannen": Carlo Zammattio: Vattenbyggnad. Hållfasthetstudier / Augusto Marinoni: Leonardis skrifter / Brizio: Leonardos ord. Detta 3-bandsverk publicerades urrsprungligen i en volym med titeln "The Unknown Leonardo" (1974), som baseras på upptäckten av två av Leonardos anteckningsböcker i Madrid 1965. Med två bilagda tidningsurklipp, bl. a. Werner Aspenströms artikel "Leonardo da Vinci. Dräng åt furstar, sanningssökare och pedagog" (DN 1980).
SEK 450

Mortensen, Johan: Medeltidsdramat i Frankrike.
Göteborg; Wettergren & Kerber, 1899. (Populärt vetenskapliga föreläsningar vid Göteborgs Högskola IX). [18,5x13,5 cm]. Frontispiece, v, (1 blank), 203, (1 blank) s. Blått halvklotband med marmorerade pärmpapper och försättsblad, stänkmålade snitt, titeletikett i rött skinn. Omslag ej medbundet. Ett par små svarta prickar på ryggen, etiketten något nött. Pärmhörnen lätt tilltryckta. Aningen nötta pärmpapper. Inlagan med lätt mörknade marginaler. Med Martin P. Nilssons exlibris, samt ett senare exlibris (Claes Gullberg).
SEK 225

Tranströmer, Tomas: 17 dikter.
Stockholm; Bonniers, 1954. Originalupplaga. [19,5x13 cm]. 50, (3, 1 blank) s. Häftad med tryckt omslag. Nedre omslagskanterna med lätta veck. Sista blanka sidan delvis gulnad. Med Silluf och Bengt-Olov Landins exlibris. Bra exemplar av Tranströmers debut. First [Swedish] edition of Tranströmer's debut, ''17 Poems''. Wrappers slightly creased along the lower edges. The last blank page is partly darkened. Bookplate on the inside of front wrapper. A fine copy.
SEK 3 000

Wine, Maria: Skuggan av molnet. Dikter.
Stockholm; Bonniers, 1984. Originalupplaga. [22x14 cm]. 98, (3, 1 blank) s. Förlagets pappband med tryckt skyddsomslag. Skyddsomslaget aningen naggat och med en reva på frampanelen. Ryggändarna lätt tilltryckta. Ett par svaga fläckar på övre snittet. Dedikation: "Carl-Magnus [von Seth] med vänskap / Maria".
SEK 300

Bavagnoli, Carlo: Gente di Trastevere. Prefazione di Antnio Baldini.
Milan; Arnoldo Mondadori Editore, 1963. First edition. [29,5x26 cm]. Unpaginated [128, 2 blanks] pp. Publisher's red cloth with printed dustjacket. The jacket slightly chipped at spine ends and corners. A fine, clean copy. The second book by Bavagnoli, who first published "Cara Parma" in 1961. In this work Bavagnoli is mainly concerned with the people of the Roman district of Trastevere, who are presented through 112 b&w photos. Bavagnoli published a great number of photos in magazines, such as L'Espresso and LIFE, and spent much of his career in Milan, New York and Paris.
SEK 2 000