
HUGO, VICTOR: Valda lyriska dikter. Öfversättning af Alfred
Victorin. Stockholm; C. & E. Gernandts förlags aktiebolag, 1899.
[20,5x14,5 cm]. Porträttplansch + (3, 1 blank), 196, (3,
1 blank) s. Förlagets dekorerade klotband med övre
guldsnitt och mönstrade försättsblad. Ryggändar och
pärmhörn lätt tilltryckta. Några svaga skrapmärken
och färgavfall på ryggen och pärmarna. Litet skrapmärke
på övre snittet. En liten stjärnformad stämpel på främre
fribladet. Inlagan med något mörknade marginaler. Ett bra
ex av en ovanlig bok. Bandet är signerat av Nils Kreuger.
SEK 450

HOLME, CHARLES (ED.) Art in Photography. With Selected Examples of European
and American Work. Special Number of "The Studio" 1905.
London / Paris / New York; Offices of 'The Studio', 1905. [30x21 cm].
xvi (advertisements), (7, 1 blank), 16 + 7, (1) + 8 + 8 + 4 pp. + 112
plates of photos, of which 18 are photogravures and 1 in colour. Original
printed wrappers, edges rough-trimmed. Spine slightly creased and the
spine ends insignificantly chipped. Wrappers slightly creased in outer
margins, as is the case with a few leaves. A fine, clean copy. The book
is divided into a British, an American, a French, a German, and a Belgian
section, with essays by Clive Holland, Charles H. Caffin, Horsley Hinton,
and Enrico Thovez. Among the represented photographers are Alexander
Keighley, Alvin L. Coburn, Robert Demachy, Karl Prokop, Gatti Casazza,
and Léonard Misonne.
SEK 2 250

BERGMAN, HJALMAR: Clownen Jac. Roman. Stockholm; Bonniers, 1930. Originalupplaga.
[19,5x13,5 cm]. 403, (1, 2 blanka) s. Stiligt grönt
halvfranskt band (Håkan Wahlström) med 4 upphöjda
bind, förgylld ryggdekoration, marmorerade pärmpapper och övre
guldsnitt. Omslag samt ryggremsa medbundna. Svagt hörnvecl och några
obetydliga fläckar på det medbundna främre omslaget.
Ett fåtal sidor med en liten prick i yttermarginalen. Mycket fint
ex. Bergmans sista stora roman och den mest centrala i sin ställning
som andligt testamente.
SEK 1 200

GÖRANSSON, JOHAN (UTG.) De yfverborna atlingars, eller, sviogötars
ok nordmänners, Edda, Det är, Stammodren för deras, uti
hedendomen, både andliga ok verdsliga vishet: nu första gången
på svensko öfversatt, med latinsk tolkning försed; jämte
et företal om Eddans ålder ok innehåld, m. m., samt
om de äldsta ok rätta, Skythar, Getar, Götar, Kämpar,
Atlingar, Yfverborna, Karlar, ok alla dessas stamfader, Gomer: utgifven
efter en urgammal, ok ganska fullkomlig Upsala Academie tilhörig,
på Götisko, handskrefven permebok. / Hyperboreum Atlantiorum,
seu, Suiogotorum et nordmannorum Edda [...]. Uppsala; trykt af Henric
Hecht, [1746]. 4:o [21x18,5 cm]. (10), xxxvii, (3), 94 s. Senare
blått halvklotband med svarta pärmpapper. Ryggändar,
pärmhörn och pärmkanter nötta. Långa revor
längs ytterfalsarna, men bandet håller väl samman. Litet
hål i texten på s. i/ii. En genomgående svag fuktrand
i övre marginalen invid ryggen, som berör texten på ett
fåtal sidor. De flesta blad lätt lagerfläckade. Namnteckning
på främre pärmens insida (Gomer Brunius). Göranssons
textutgåva av Snorres Edda, med isländsk text följd av
latinsk och svensk tolkning, innebär den första svenska utgåvan
av verket men innehåller endast Snorres prolog samt Gylfaginning,
den första delen av tre i den prosaiska eddan; den del som behandlar
den fornnordiska gudaläran. Göranssons företal kallas
av Lindroth (Svensk lärdomshistoria IV, s. 653) för ''en
rudbecksk mönsterpredikan''. Lindroth skriver vidare om förordet
att ''Snorre hade bara skrivit av uråldriga runböcker; redan århundraden
innan Troja byggdes hade Edda, ristad på mässingstavlor, av
drottning Disa förts till Grekland. Dess gudalära, fylld av
mysterier, var den götiska nationens gåva till världen.''
SEK 4 500

SCOTT, SIR WALTER: The Poetical Works of Sir Walter Scott. Complete
in one volume. With introductions and notes. Edinburgh; Robert Cadell,
1841. [23,5x16 cm]. Frontispiece + [viii] + 823, (1 blank) pp.
+ a folding plate of handwriting in facsimile. With an extra engraved
title page. Contemporary green morocco with gilt ornaments on spine and
boards, edges gilt. Very slightly worn at extremities. A few insignificant
specks in margins of the engraved title, and on the title page. Contents
are very fine. With an Eton premium mounted on front paste-down. The
extra title is engraved by W. Miller, after a sketch by J. M. W. Turner.
This edition of the collected poems by Scott was also published with
23 engraved plates of views after J. M. V. Turner. Presumably, the
publisher had a remainder of the text sheets, and decided to publish
these without the plates.
SEK 500

Basho, Matsuo: En färd i det inre av landet. Översättning
från japanska, förord och noter: Vibeke Emond.
Lund; Ellerströms, 2004. [22,5x13 cm]. 102, (2) s. Förlagets
pappband med tryckt omslag. Förlagsny. Innehåller japansk
1600-talspoesi i haikuform, skriven under en resa i trakterna kring Edo,
dagens Tokyo.
SEK 140

Cellini, Benvenuto: Benvenuto Cellinis liv, skildrat av honom själv. Övers.
från italienskan av Ernst Lundquist. Med en inledning av Ruben
G:so Berg. I-II. Stockholm; Bonniers, 1915. (Bonniers klassikerbibliotek). [17,5x12 cm].
240 & 173, (1 blank) s. Osignerat halvpergamentband med 5 upphöjda
bind, marmorerade pärmpapper, försättsblad och snitt.
Författar- samt titeletikett i grönt resp. orange skinn. Omslag
ej medbundet. Några små prickar på ryggen. Fint ex.
Exlibris (Claes Gullberg).
SEK 350

Göteborgs Roddklubb: Rodden såsom kroppsöfning.
En handbok utarbetad af medlemmar af Göteborgs roddklubb.
Stockholm; Jos. Seligmann & c:is förlag, 1883. [15,5x11 cm].
Plansch + 47, (1) s. Med reklam för sportartiklar på försättsbladen
samt pärmarnas insidor. Klammerhäftad. Vaxdukshäfte med
tryckt omslag. Ett litet hål på ryggens svans efter en av
klamrarnas spetsar. Endel svaga marginalfläckar men ett fint ex.
I förordet anges att detta är den första boken på svenska
om rodd. Med beskrivningar av bl. a. kapprodd och paddling i kanot. En
illustration på s. 16 visar skillnaden mellan ''rigtigt grepp''
och ''dåligt grepp''. Boken avslutas med ''Lagar för kapprodd''.
SEK 600

Hjertén, Ivar: Vålnader på Palatinen, samt andra
studier och skisser från det antika och moderna Italien.
Stockholm; Bonniers, 1926. 220 (1, 1 blank) s. + utvikbar karta över
Palatinen. Med illustrationer i texten. Rött halvfranskt band med
5 upphöjda bind och rik ryggförgyllning (Grönvall, Malmö).
Marmorerade pärmpapper, övre guldsnitt. Främre omslaget
medbundet. Med konsul Wilhelm de Sharengrads exlibris. Mycket fint ex.
Innehåll: Vålnader på Palatinen / Kyme, Sibyllan, ''Den
fågellösa sjön'', och Nedgången till Underjorden
/ Där Virgilius´ vagga stod / Assisi / De gamla italienska
lagunstäderna. Från Ravenna till Venedig / Adria / Aquileja
/ Det onda ögat / Motsägelser i en folksjäl.
SEK 450

Jonsson, Bengt. R. (Huvudred.): Sveriges medeltida ballader, utgivna
av Svenskt Visarkiv. Band 1-5:2. Stockholm; Almqvist & Wiksell International,
1983-2001. [25,5x19,5 cm]. (6), 495, (1 blank) s. & (4, 2 blanka),
292 & (5, 1 blank), 492 & (5, 1 blank), 342 & (4, 2 blanka),
358 & (6), 372 & (4, 2 blanka), 375, (1 blank) s. Med en inledande
färgplansch i varje volym. Förlagets röda linneband med
tryckta skyddsomslag och stänkmålade snitt. Skyddsomslaget
till tredje volymen med ett riss i bakre fliken. Fjärde volymen
med lätt tilltryckt ryggfot. Sjunde volymen med ett obetydligt riss
i skyddsomslaget vid övre bakre pärmhörn. Några
delar med lätta skrynklor på skyddsomslaget. En fin, komplett
uppsättning. A fine, complete set of the Swedish Medieval Ballads,
published by the Centre for Swedish Folk Music and Jazz Research the
years 1983-2001.
SEK 1 200

[Leonardo da Vinci] Brizio, Anna Maria, m. fl. (Red.): Leonardo,
konstnären / Leonardo, Uppfinnaren / Leonardo, vetenskapsmannen.
Stockholm; Coeckelberghs, [1981]. [21x15,5 cm]. 192 & 192 & 191,
(1 blank) s. Rikt illustrerade i färg. 3 volymer i förlagets
klotband med tryckta skyddsomslag. Omslagen lätt blekta över
rygarna, i övrigt en mycket fin uppsättning. Innehåll "Konstnären":
Brizio: Målaren / Maria Vittoria Brugnoli: Skulptören / André Chastel:
Läraren. Innehåll "Uppfinnaren": Ludwig H. Heydenreich:
Militärarkitekten / Bern Dibner: Maskiner och vapen / Ladislao Reti:
Ingenjören. Innehåll "Vetenskapsmannen": Carlo Zammattio:
Vattenbyggnad. Hållfasthetstudier / Augusto Marinoni: Leonardis
skrifter / Brizio: Leonardos ord. Detta 3-bandsverk publicerades urrsprungligen
i en volym med titeln "The Unknown Leonardo" (1974), som baseras
på upptäckten av två av Leonardos anteckningsböcker
i Madrid 1965. Med två bilagda tidningsurklipp, bl. a. Werner Aspenströms
artikel "Leonardo da Vinci. Dräng åt furstar, sanningssökare
och pedagog" (DN 1980).
SEK 450

Mortensen, Johan: Medeltidsdramat i Frankrike.
Göteborg; Wettergren & Kerber, 1899. (Populärt vetenskapliga
föreläsningar vid Göteborgs Högskola IX). [18,5x13,5
cm]. Frontispiece, v, (1 blank), 203, (1 blank) s. Blått halvklotband
med marmorerade pärmpapper och försättsblad, stänkmålade
snitt, titeletikett i rött skinn. Omslag ej medbundet. Ett par små svarta
prickar på ryggen, etiketten något nött. Pärmhörnen
lätt tilltryckta. Aningen nötta pärmpapper. Inlagan med
lätt mörknade marginaler. Med Martin P. Nilssons exlibris,
samt ett senare exlibris (Claes Gullberg).
SEK 225

Tranströmer, Tomas: 17 dikter.
Stockholm; Bonniers, 1954. Originalupplaga. [19,5x13 cm]. 50, (3, 1 blank)
s. Häftad med tryckt omslag. Nedre omslagskanterna med lätta
veck. Sista blanka sidan delvis gulnad. Med Silluf och Bengt-Olov Landins
exlibris. Bra exemplar av Tranströmers debut. First [Swedish]
edition of Tranströmer's debut, ''17 Poems''. Wrappers slightly
creased along the lower edges. The last blank page is partly darkened.
Bookplate on the inside of front wrapper. A fine copy.
SEK 3 000

Wine, Maria: Skuggan av molnet. Dikter.
Stockholm; Bonniers, 1984. Originalupplaga. [22x14 cm]. 98, (3, 1 blank)
s. Förlagets pappband med tryckt skyddsomslag. Skyddsomslaget
aningen naggat och med en reva på frampanelen. Ryggändarna
lätt tilltryckta. Ett par svaga fläckar på övre
snittet. Dedikation: "Carl-Magnus [von Seth] med vänskap
/ Maria".
SEK 300

Bavagnoli, Carlo: Gente di Trastevere. Prefazione di Antnio Baldini.
Milan; Arnoldo Mondadori Editore, 1963. First edition. [29,5x26 cm].
Unpaginated [128, 2 blanks] pp. Publisher's red cloth with printed
dustjacket. The jacket slightly chipped at spine ends and corners.
A fine, clean copy. The second book by Bavagnoli, who first published "Cara
Parma" in 1961. In this work Bavagnoli is mainly concerned with
the people of the Roman district of Trastevere, who are presented through
112 b&w photos. Bavagnoli published a great number of photos in
magazines, such as L'Espresso and LIFE, and spent much of his career
in Milan, New York and Paris.
SEK 2 000